روشهای مختلف پیرایش موی سر در تکنیک قیچی بر روی شانه

پیرایش و کوتاهی موهای سر دارای یک سری ضوابط و قوانین می باشد، این قوانین بطور کلی بر پایه ۴ آیتم استواراست که شامل شناخت منطقه، تقسیم بندی، زاویه و راهنماگیری می باشد.

در اینجا باید یادآوری نمایم که در اکثر مقالات تخصصی پیرایش و کوتاهی موی سر که در واحد تولید محتوا آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند تولید گردیده و در سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند منتشر گشته بطور مفصل به این قوانین اشاره شده است از جمله در مقاله ای با عنوان :

 ( آموزش آرایشگری – درک مفاهیم کوتاهی مو در آرایشگری)

 عزیزانی که تازه وارد سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند شده اند می توانند به این مقالات تخصصی مراجعه نموده و از اطلاعات آن بهره مند گردند.

در ادامه آموزش های نظری از سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند در این مقاله قصد داریم به یکی از روش های اجرای پیرایش و کوتاهی موی سر که اصطلاحا به روش قیچی بر روی شانه  ( OVERCOMB ) معروف است بپردازیم.

پس تا آخر این مقاله که در سایت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند منتشر گردیده است همراه باشید.

پیرایش و کوتاهی موی سر با تکنیک قیچی بر روی شانه

در این روش دسته موها با استفاده از شانه کار از روی منحنی سر بلند شده و موهای بر روی شانه با قیچی آرایشگری کوتاه می شوند.

در بکارگیری روش پیرایش مو با تکنیک قیچی بر روی شانه در وهله اول باید اندازه  طولی موها را در نظر بگیریم.

استفاده از تکنیک قیچی بر روی شانه برای موهای با طول ۳ سانت بسیار عالی است و تنها گزینه برای پیرایش مو محسوب می شود و اما اگر اندازه طولی مو در حدود ۵ سانت باشد استفاده از تکنیک قیچی بر روی شانه دراین اندازه طولی موها می تواند کاربرد داشته باشد.

ولی اندازه موها اگر از۵ سانت بلندتر باشد بهتراست با روش دیگری موها پیرایش شوند، بطور کلی می توان گفت تکنیک قیچی بر روی شانه مناسب موهای کوتاه می باشد و در موهای بلند استفاده و بکارگیری تکنیک قیچی بر روی شانه معمول نمی باشد وهمچنین این تکنیک زمانی بکار گرفته می شود که آرایشگر قصد کوتاه کردن موها را دارد.

تکنیک قیچی بر روی شانه (OVERCOMB ) را با سه روش می توان بر روی موها اجراء کرد که در هر سه روش موها با زاویه ۹۰ درجه از روی سر کات می شوند اما نکته جالب توجه آنکه نتیجه نهائی هر یک از این روش ها از هم متفاوت خواهد بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تقسیم بندی مو در تکنیک قیچی بر روی شانه

در اجرای تکنیک قیچی بر روی شانه موها به دو بخش کلی تقسیم می شوند این بخش ها عبارتند از :

  • بحش بیرونی که شامل پیرامون سر می شود

۲- بخش داخلی که مربوط به قسمت بالای سر می باشد.

 تکنیک یکسر زنی

تکنیک یکسر زنی که اصطلاحا به تند زنی هم در بین آرایشگران معروف است  در این تکنیک موها از قسمت بخش خارجی به سمت بخش داخلی کات می شوند طرز کار به این شکل خواهد بود.

ابتدا با کمک شانه کار یک لایه مو از قسمت پیرامون سر (پازلفی ) جدا کرده و اندازه کوتاهی مو را با چرخش شانه به سمت بالا تعیین کرده، موهای اضافه بر روی شانه را با قیچی کات می کنیم بعد از کات مو شانه را به سمت بالا هدایت کرده و بار دیگر قیچی میزنیم این عمل را تا بالاترین نقطه سر ادامه می دهیم.

در این روش کوتاهی موها اندازه طولی مو در قسمت زیرین کوتاه تر می شوند و هرچه شانه به سمت بالاتر میاید اندازه موها به همان نسبت بلندتر خواهند بود یعنی در حقیقت در این روش موها با یک شیب به سمت بالای سر کوتاه می شوند و بعد از کوتاهی این شیب بر روی سطح سر مشهود خواهد بود.

میزان شیب در این مدل بستگی به چرخش شانه در فرآیند کوتاهی دارد که به همین دلیل در این روش می توان با تنظیم میزان شیب مدل های متنوعی خلق کرد.

تکنیک رو به بالا

که به تکنیک قطعه زنی هم مشهور است همانند تکنیک یکسر زنی سر به دو بخش تقسیم می شود و برخلاف روش قبلی این بار موها از قسمت بالای سر به سمت پیرامون سر کوتاه می شوند.

در اجرای تکنیک قطعه زنی ابتدا در قسمت بالای سر یک لایه مو جدا، با کمک شانه جدا کرده و شانه را نسبت به منحنی سر در زاویه ۹۰ درجه نگه داشته موهای بر روی شانه را با قیچی آرایشگری کات می کنیم.

در ادامه به بخش پائین رفته یک لایه دیگر جدا کرده و با کمک نوک شانه از سطح کوتاهی قبلی مو تعیین راهنما کرده،  شانه را بالا میاوریم موهای اضافه را کات می کنیم این کار را تا آخر ادامه می دهیم.

در این روش کوتاهی اندازه طولی موها با هم تقریبا مساوی هستند و اگر در قسمت پیرامون موها کوتاه تر باشند میزان شیب در این روش آنچنان مشهود نیست.

تکنیک رو به پائین

در شرایطی که اندازه طولی موها بلندتر از سه سانت باشد یعنی تا حد پنج سانت و مشتری هم قصد ندارد در مدل مو جدید اندازه طولی موها بیشترکوتاه شود، آرایشگر می تواند از تکنیک رو به پائین در کوتاهی مو استفاده نماید.

در اجرای این تکنیک موها از قسمت بخش داخلی (بالای سر) به سمت بخش خارجی (پیرامون سر) کوتاه می شوند ابتدا با کمک شانه کار یک دسته مو جدا کرده شانه را ۱۸۰ درجه می چرخانیم و موهای اضافه بر روی شانه را با قیچی  سلمانی کات می کنیم، از آنجاییکه در این روش شانه با چرخش ۱۸۰ درجه لایه های مو را از منحنی سر جدا می سازد.

اصطلاحا به روش ۱۸۰ درجه معروف گردیده است در صورتیکه در این روش همانند روش های قبلی موها با زاویه ۹۰ درجه از منحنی سر بلند شده و پیرایش می شوند، همچنین در تکنیک رو به پائین اندازه طولی موها با هم مساوی بوده و بصورت گرد بر روی منحنی سر قرار می گیرند.

تکنیک ترکیبی

شما می توانید با ترکیب دو و یا سه تکنیک قیچی بر روی شانه با هم در پیرایش مو مدلهای متنوع و خلاقانه ای ارائه نمائید، این کار نیاز به مهارت و ممارست در کار دارد که با تمرین و پشتکار بدست خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *