ساختارمو

ساختارمو

در طول تاریخ مو همواره مورد توجه انسانها بوده، داشتن مو مویدجوانی، سلامتی بوده و در طرز تلقی مثبت افراد اهمیت انکارناپذیری دارد.

اهمیت مو را، می توان از منظر روابط اجتماعی، ،طبقه اجتماعی، حرفه ای، فرهنگی، مذهبی، اعتماد بنفس و وضعیت کلی سلامتی مورد بررسی قرار داد. لذا در قدم اول باید ساختارمو، مورد بررسی قرار گیرد به همین جهت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند در این مقاله به ساختار موی سر می پردازد.

ساختارمو

مو زائده ای از پوست و رشته های باریک، نازک و ناپایداری هستند که از حفره های کوچک درون پوست به نام فولیکول مو رشد می کنند.

این سلولها در حین مهاجرت به سطح پوست همانند لایه شاخی پوست اضمحلال یافته، هسته خود را از دست داده و کراتینیزه می شوند.در نتیجه قسمتی از مو که از سطح پوست بیرون می آید و سفت شده را ساقه مو نامیده می شود، ساقه از سلولهای مرده و کراتین تشکیل شده است.

لازم به ذکر است نوع کراتین موجود در مو از نوع سخت بوده و با کراتین پوست تفاوت دارد.خصوصیات مو تا حد بسیار زیادی متاثر از کراتین می باشد. کراتین ۸۵ درصد ساختمان مو را تشکیل می دهد.در کراتین مو، رشته پروتئین غنی از اسید آمینه های پرولین و سیستئین می باشد. هر زنجیره پیتیدی کراتین همانند تمامی پیتیدها از اتصال امیدی بین گروه امین و بین گروه کربوکسیل دو اسید امینه مجاور تشکیل یافته است. اما آنچه باعث استحکام این رشته ها می گردد، پلهای عرضی است، که این رشته ها را در کنار یکدیگر قرار می دهد و سبب افزایش استحکام آن ها می گردد.

اجزاء مو:

به طورکلی مو از دو قسمت تشکیل شده است.

  • ریشه:

ریشه در قسمت فرو رفتگی پوست بنام درم جای گرفته و از سلولهای زنده تشکیل شده است، که از مویرگهای خونی تغذیه می کند اطراف ریشه ماده نرم و لزج مانندی احاطه کرده است بنام پیاز مو

  • ساقه :

به آن قسمت از مو گفته می شود که از پوست سر خارج شده و بر اثر تماس با اکسیژن هوا به ماده شاخی تبدیل میشود به نام کراتین، کراتین ساختمان اصلی مو نام دارد.

ساقه از سه قسمت مغز ، قشر و کوتیکول تشکیل گردیده است.

مغز مو :

درونی ترین لایه مومدولا ویا میدولا نام دارد. تاکنون عملکرد مشخصی از این بخش ساقه مو تعریف نشده است. آنچه که عنوان می شود، رساندن مواد غذایی به قسمتهای ساقه و در استحکام ساقه مو نقش دارد.

قشر مو:

قشر مو به عبارتی لایه میانی ساقه مو است، که ناحیه اطراف مغز مو می باشد.که ضخامت عمده مو را تشکیل می دهد. مایع کورتکس مو در این بخش قرار دارد. کورتکس بخش اصلی مو به حساب می آید و تعیین کننده قابلیت انعطاف، بافت مو و رنگ مو می باشد. مایع کورتکس مو همانند چسب سیمانی عمل می کند و کراتین های مو را بهم می چسباند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *