پیرایش مردانه درجه۱

پیرایش مردانه درجه ۱

در ادامه آموزش پیرایش مردانه درجه ۲ و بعنوان ارتقاء سطح حرفه ای هنرجویان در رشته آرایشگری مردانه در دفتر برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی وحرفه ای تهیه و تدوین گردیده است، اما مدتی است که این حرفه آموزشی از فهرست استانداردهای آموزشی سازمان حذف گردیده است.

ولی با این حال هنوز آزمون در این حرفه برگزار می گردد به همین جهت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند توضیحاتی دراین مقاله ارائه می نماید امید که مفید به فایده قراربگیرد.

در این راستا باید گفت هرچند تدوین استاندارد آموزشی پیرایش مردانه درجه ۱ اولین گام در جهت ارتقاء شغل آرایشگری در آن زمان  محسوب می شده است.

اما با این حال عناوین استاندارد پیرایش مردانه درجه ۱ در برگیرنده کامل مهارت های پیرایش مو نبوده و حتی بعضی ازعناوین استاندارد آموزشی به دیگر فرصت های شغلی در رشته مراقبت و زیبایی ازجمله رنگ کردن مو و دیگر موارد از این دست اختصاص داشته است.

و درعناوین استاندارد، مهارت خاصی در رابطه با پیرایش مو و انجام هیرکات های تخصصی در زمینه پیرایش مو تعریف نشده بود و این نقص آموزشی در این حرفه وجود داشت تا اینکه در سال های بعد در پی بازبینی استانداردهای آموزشی خلا آموزشی در این استاندارد مورد توجه قرارگرفته، از جمله مهارتهای فنی شامل آموزش رنگ آمیزی مو، فر و صاف کردن مو در قالب استاندارد جدید با عنوان کاربر مواد شیمیایی در پیرایش مردانه تعریف و تدوین گردیده است.

همینطور در حرفه پیرایش مو، هنرجو بعد از گذراندن پیرایش مردانه درجه ۲ برای فراگیری مهارتهای بالاتر و آموزش فراگیری هیرکات های تخصصی در دفتر برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی وحرفه ای ، ۲ عنوان استاندارد آموزشی از جمله کوتاهی در زوایای مختلف و کوتاهی با ماشین و تیغ تحت عنوان شایستگی و با کد استاندارد آموزشی جدید تعریف گردیده است.

که در حال حاضرمی توان ادعا کرد که این دو شایستگی بالاترین سطح توانایی های آموزشی را دارا بوده و می تواند نیاز مهارتی علاقمندان به حرفه آرایشگری در حیطه هیرکات های تخصصصی را تامین نماید.

سوال!

اما سوال اینجاست با اینکه پیرایش مردانه درجه ۱ از فهرست استاندارد آموزشی سازمان حذف گردیده است چرا هنوز آزمون این حرفه در سنجش سازمان برگزار می گردد.

در جواب باید اشاره کنیم که در گذشته کلیه حرفه هایی که کد آموزشی وزارت آموزش و پرورش را دریافت کردند وعده ای از دانش آموزان از گذشته در این حرفه ها ثبت نام کرده ولی هنوز موفق به دریافت دیپلم درسی نگردیده اند.

لذا بصورت موقت تعریف دوره در پورتال و آزمون این حرفه های کددار برای تسهیل این دسته از دانش آموزان باز می باشد و این امکان وجود دارد که هر آن حرفه پیرایش مردانه درجه ۱ مسدود گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *