مبانی آموزش گریم

مبانی آموزش گریم

گریم هنری است که بر پایه نمایش استوار گردیده است و به معنای پوشش موقت چهره و بدن بازیگر جهت دستیابی به شخصیتی جدید را گریم گویند، مسئول گریم که اصطلاحا گریمور خوانده می شود، فردی است که آرایش چهره بازیگران برای حضور در نمایش های تلویزیونی، سینمایی و تئاتر را بر عهده دارد.

این در حالی است، که گریم نه تنها بعنوان هنر در صنعت سینما مطرح گشته و از سال 1981 تبدیل به یکی از موارد دریافت جایزه اسکار شده است.

بلکه بعنوان یکی از فرصت های شغلی در سالن های زیبایی و آرایشگاهها بعنوان متعادل ساز چهره، بمنظور توازن بخشیدن بین اجزاء چهره افراد مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

در این میان آرایشگاههای مردانه هم از این قاعده مستثنی نبوده اند، بنحوی که در حال حاضر آموزشگاههای بسیاری به آموزش گریم به هنرجویان می پردازند.

ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در رابطه با استاندارد آموزشی گریم در شعبه های آموزشگاه آرایش و پیرایش هنرمند ارائه نمائیم امید است مورد توجه قرار گیرد.

سرفصل آموزشی متعادل ساز چهره آقایان

آناتومی چهره

در این بخش هنرجویان با آموزش ساختمان چهره ( سر و صورت) که در مباحث ساختارشناسی چهره در گریم مطرح است از جمله انواع فرم چهره و ویژگی هر یک از چهره ها که در پردازش شخصیت به گریمور کمک خواهد کرد پرداخته می شود.

آشنایی با عضلات چهره و جایگاه هر یک

شناخت عضلات چهره و جایگاه و طرز قرار گرفتن هر یک از عضلات در چهره در حالت ایده ال این امکان را به گریمور میدهد تا با تصحیح میمیک چهره برای خلق چهره ایده ال نقش آفرینی نماید.

پوست شناسی

در اجرای گریم استفاده از مواد رنگی بر روی پوست انجام می شود، به همین جهت قبل از اینکه کار گریم را انجام دهیم ابتدا گریمور باید پوست را شناخته و تقسیم بندی انواع پوست را فرا گرفته تا بتواند با انواع پوست در اجرای گریم رفتار مناسب داشته باشد.

تصحیح ابعاد و اندازه های اجزاء چهره

 در این بخش از آموزش هنرجویان اندازه، ابعاد و اجزاء چهره ایده ال را فراگرفته و نحوه ایجاد تعادل بخشیدن بین اجزاء چهره با یکدیگر را در تبدیل دیگر چهره ها به چهره ایده ال را خواهند آموخت.

فیزیک رنگ

رنگ، یک امر ذهنی و پیچیده ای است.

برای درک این مطلب باید به عواملی که موجب پیدایش رنگ می شود پرداخته شود، بنابراین در این دوره آموزشی به آموزش فیزیک رنگ، دایره رنگ، روانشناسی رنگ، تضادهای رنگی و کنتراست رنگ پرداخته می شود تا در هنگام کار با مواد رنگی بر روی چهره افراد، هنرجویان توانایی های لازم را کسب نمایند.

شناخت محصولات و ابزار کار

شناخت انواع فن ها و نحوه پوشاندن چهره یکی دیگر از مبانی در آموزش گریم محسوب می شود که هنرجویان باید در این دوره با انواع فن ها از قبیل فن چرب، نیمه چرب، خشک آشنا شده و نحوه بکارگیری انواع دیگر فن از جمله در ماکالر، سوپرا کالر، کانسیلر و استفاده از انواع پد و انواع قلم ها از جمله قلم سرکج، قلم تخت، قلم سرگرد، قلم پودر، مدادهای نیمه چرب و اسلیمی و کاربرد فر موژه را در گریم فرا گیرند.

تکنیک سایه وروشن

گریمور با فراگیری اصول تکنیک سایه روشن، چهره افراد را تغییرداده و چهره متفاوت و جدید ی را خلق می نماید.

این عمل با برجسته نمودن ویژگیهای طبیعی صورت، و با شناخت از آناتومی انواع چهره، استفاده از مواد رنگی و بکارگیری تکنیک سایه و روشن بر روی سطح پوست گریمور را قادر خواهد ساخت تا فرم چهره افراد را به فرم دلخواه نمایان سازد و همچنین با بهره گیری از همین تکنیک گریمور را قادر خواهد ساخت تا :

چشم ها را بزرگتر

یک بینی عریض و یا بزرگ را ظریف تر

پیشانی بزرگ را کوچکتر

چشم ها را بزرگتر

چشم های افتاده را بالاتر

لب ها را درشت تر

استخوان فک را بزرگتر

استخوان گونه را بزرگتر

 و یا برعکس نشان دهد.

که همه این آیتم ها در کارگاه شعب آموزشگاه آرایشگری هنرمند عملی اجراء می گردد.

شعب آموزشگاه هنرمند

تهران میدان آزادی ابتدای خیابان آزادی

آمل خیابان طالب آملی

ساری خیابان رازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *