آموزش پیرایش مو

آموزش پیرایش مو

پیرایش موی سر یکی از خدمات اصلی در سالن های آرایش و آرایشگاهها محسوب می شود، پیرایشگر ضمن داشتن تخصص در مهارتهای فنی پیرایش مو، باید از توانائی طراحی موی سر برخوردار بوده تا با شناخت از ویژگی های فیزیکی، مدل موی مشتری و در نظر گرفتن خواسته مشتری، بکارگیری قوانین و تکنیک های پیرایش زیباترین مدل مو را خلق نماید.

ایده مشخص

پیرایشگر قبل از کوتاه نمودن موی سر، در ابتدا باید بداند چه کاری می خواهد انجام دهد، به همین دلیل باید با ایده مشخص ومعین شروع بکار نماید.

همانند مهندس ساختمان باید عمل نماید، مهندس ساختمان قبل از اجرای پروژه ساختمان، ابتدا ویژگی های زمین حدود و اربعه و ویژگی های جغرافیای زمین را مورد بررسی قرار داده و در مرحله بعد با در نظر گرفتن تعداد طبقات، مساحت ساختمان، مقاومت نوع بتن، تعداد ستونها، اندازه درب و پنجره، نوع پوشش، نما ساختمان و …. را مشخص نموده و با در نظر گرفتن خواسته صاحب کار، نقشه ساختمان مورد نظر را در دفتر رسم ترسیم می نماید.

در مرحله بعد معمار، نقشه تائید شده و تکمیلی را بر روی زمین پیاده سازی می کند.

همانطور که گفته شد، پیرایشگر مو، همانند مهندس ساختمان عمل می نماید، به این ترتیب پیرایشگر ابتدا باید ویژگی های فیزیکی مدل مو، شکل هندسی سر و صورت، موقعیت شغلی ، اجتماعی و سن مشتری را با در نظر گرفتن خواسته مشتری، مدل مناسب و درخور شخصیت مشتری را ارائه  نماید.

تجزیه و تحلیل مدل موی سر

در طراحی موی سر، قبل از هر اقدامی باید به بررسی و دسته بندی ویژگی های مختلف مدل موی سر بپردازیم.

باید توجه داشت که زنان و مردان دارای مدل موهای متفاوتی از نظر شکل، جنس، اندازه، حجم و رنگ هستند.

طراح موی سر باید قادر باشد در اولین اقدام با تجزیه و تحلیل ویژگی های هر یک را مشخص و دسته بندی نموده و جداگانه مورد بررسی قرار دهد.

این اقدام از طریق مشاهده و با بررسی های بالینی همچنین دست کشیدن داخل لایه های موی سر و یا شانه کشی موهای سر، قبل از کوتاهی مو صورت می گیرد.

عناصر اصلی در تجزیه و تحلیل

ویژگی های یک مدل موی سر را می توان از چند منظر مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرارداد.
جزئیات مدل
فرم
لایه بندی
رنگ

عناصر چهارگانه بالا از اصلی ترین اجزا در تجزیه  و تحلیل کمی موی سر قبل از کوتاه نمودن مدل مو، محسوب می شود که بطور جداگانه در اینجا مورد بحث قرارخواهند گرفت.

جزئیات مدل

در این مرحله پیرایشگر با مشاهده و بررسی های بالینی به طور مفصل به ویژگی های جزئیات مدل مو می پردازد.

اندازه طولی مو

اندازه طولی ساقه مو در مناطق مختلف سر مورد بررسی قرار می گیرد، توجه به طول ساقه  مو در تعیین مدل مد نظر، نقش مهم و اساسی دارد.

حجم مو

تعداد تارهای مو در مناطق مختلف موی سر همانطور در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد، بعنوان مثال در بعضی از قسمتهای سر موها پرپشت و همینطور در بعضی از قسمت های سر موها کم پشت باشد.

مقدار حجم مو در فرم دهی مدل مو نقش اساسی و مهم دارد.

جنس مو

افراد از نظر جنس موها، دارای ویژگی های مختلفی هستند ممکن است بعضی از افراد دارای موهایی با قطر نازک و یا متوسط و یا کلفت باشند.

هر یک از این ویژگی ها می تواند به تناسب در نوع فرم دهی مو، تفاوت هایی ایجاد نماید.

بافت مو

موهای افراد مختلف ممکن است صاف، فر، مجعد و یا وزوزی باشد.

انتخاب مدل موی سر با بافت موی سر، ارتباط مستقیم دارد، بنحوی که پیرایشگر در ارائه مدل شاید مجبور باشد با استفاده از مواد شیمیائی بافت موی مورد نظر را تغییردهد.

آناتومی سر

شکل هندسی سر مشتری، منطقه ای که مو بر روی آن قسمت از سر میروید که دارای درازا، پهنا و بلندی باشد، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

لایه بندی

بطور معمول تارهای مو، بصورت دسته های چند تایی بر روی هم قرار می گیرند.

طرز قرار گرفتن دسته های مو بر روی هم را لایه بندی می گویند، در تجزیه تحلیل موی سر با مشاهده طرز قرار گرفتن دسته های مو بر روی یکدیگر، آنان را مورد بررسی قرارمی دهیم لایه بندی می تواند با روش های کوتاهی که در پیرایش مو بکارمی بریم بوجود آید.

رنگ

عوامل مختلفی در رویت رنگ، نقش دارد اما آنچه که در رابطه با رنگ و تاثیر آن در خلق مدل مو می تواند مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

بطور اختصار، رنگ قادر است ایجاد عمق و یا بعد را در مورد مدل موی مد نظر پدید آورد.

به همین دلیل پیرایشگرانی که با فنون رنگ آمیزی موی سر آشنایی دارند قادر هستند با استفاده و بکارگیری تکنیک رنگ آمیزی موی سر و ایجاد تیره و روشن کردن بعضی از لایه های مو مدلهای خلاقانه ای بر روی سر ایجاد نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *