قیچی آرایشگری

قیچی آرایشگری

هرچند پیرایش موی سر و خلق مدل موی زیبا به دانش و مهارت فنی پیرایشگر بستگی دارد اما با این وجود عوامل دیگری هم در خلق یک مدل زیبا در پیرایش مو می توانند تاثیر گذار باشد.

از جمله بکارگیری و استفاده از ابزار کار تخصصی و استاندارد، یکی از ابزارهای تخصصی در پیرایش مو که بیشتر مورد توجه قرار دارد قیچی ها هستند.

استفاده از قیچی نامناسب وغیرحرفه ای در پیرایش مو نه تنها منجر به خراب شدن مدل مو می شود بلکه عامل آسیب دیدگی ساقه مو شده و همچنین می تواند صدمات جسمی به پیرایشگر وارد سازد.

به همین جهت پیرایشگران عزیز باید در انتخاب قیچی مناسب دقت بیشتری نمایند، البته امروزه قیچی های متنوع زیادی به بازار عرضه می شود، شاید انتخاب قیچی مناسب در بین انبوه زیادی از قیچی های عرضه شده به بازار کمی مشکل باشد، هرچند مربیان آموزشگاه آرایشگری هنرمند در شعب تهران، آمل و ساری در کنار آموزش مهارتی هنرجویان را با محصولات تخصصی آشنا می سازند.

با این حال در این پست با ارائه مطالب آموزشی به علاقمندان حرفه آرایش و آرایشگری به نکاتی که باید در انتخاب قیچی مناسب کمک نماید منتشر کرده ا یم، امید است مقاله انتخاب قیچی مناسب آرایشگری که در این بخش ارائه می گردد جهت آموزش مورد استفاده علاقمندان حرفه آرایشگری قرار گیرد.

چه نوع قیچی مناسب پیرایش مو می باشد.

یک اصل مهم و اساسی در انتخاب قیچی وجود دارد و آن اینکه اولاً پیرایشگر در حین کار با قیچی باید احساس راحتی نماید به همین دلیل قیچی باید سبک و راحت باشد.

دوماً لایه های مو در زمان پیرایش باید با یک حرکت صاف، مرتب و یکدست کات شود، پس قیچی باید دارای تیغه های بسیار تیز،برنده و با دوام باشد.

سوماً در پیرایش مو، پیرایشگر باید از آزادی عمل بیشتری در زمان کات برخوردار باشد.

به همین جهت قیچی باید از توانائی اجرای تکنیک های تخصصی بر روی سطح و لایه های مو بر آید.

به همین دلیل قیچی تخصصی صرف نظر از سبک بودن باید شکل آن بگونه ای طراحی شده باشد که قابلیت اجرای تکنیک های آزادانه را داشته باشد.

در بررسی ویژگی قیچی پیرایش به چه نکاتی باید توجه داشت.

  • جنس
  • تیغه
  • شکل

جنس قیچی پیرایش

در ساخت قیچی های تخصصی از شمش های فلزی به نام استنلس که مخف spk ساخته می شوند شمش فولاد آلیاژی سرخ شده با کوبیده شدن با ضربه چندین تنی فشردگی مولکولی و چگالی بالایی بدست می آورد پس از ساخته شدن و دقت ابعادی با عملیات حرارتی سخت شده و با آبکاری صیقل داده می شود.

فولادهای آلیاژی به فولادی گفته می شود که با افزودن عناصری ویژگی خاصی به فولاد داده شود.

عناصر افزوده شده به فولاد قیچی بشرح زیر است:

کربن، سیلیس، منگنز، کوروم، نیکل، کبالت، وانادیوم، مولیبدن، تنگستن .

عنصر کربن سختی و خم نشدن را ایجاد می کند.

برای ضدسایش و استحکام منگنز اضافه می شود.

کرم (کوروم) و نیکل فولاد را ضد زنگ و ضد خوردگی کرده و بسیار صیقلی میکند.

فولاد هر قدر صیقلی باشد بهتر تیز شده و اشیإ ء و مواد زاید به آن نمی چسبد و بخوبی تمیز می شود.

کبالت سختی، استحکام و برندگی فولاد را تقویت می کند.

ابزارهای دقیق و برنده پزشکی و بهداشتی برای داشتن این ویژگی ها و دوام و استقامت زیاد بصورت فورج (کوبیدن) تولید می شود.

در فولادهای برنده ویژگی های مهم فولاد عبارتند از :

خم نشدن

ضد سایش

ضد زنگ

صیقلی بودن

تیز شدن

دوام و استحکام

سختی

نکته مهم در این بخش این است که ما چگونه می توانیم این ویژگی ها را تشخیص دهیم.

تشخیص این مسئله بسیار آسان می باشد همانطور که در بالا اشاره شد، قیچی با دوام و تیز باید ضد خش و ضد سایش باشد، لذا بدلایلی که بیان شد قیچی تخصصی سنگین تر از حد عادی است.

آزمایش اول

با نوک سوزن و چاقوی معمولی نمی توان روی آن خش ایجاد کرد.

آزمایش دوم

با ضربه زدن با یک فلز سبک مثل دسته قاشق صدای رسا و کم طنین شنیده می شود.

تیغه قیچی پیرایش

هرچند کیفیت تیغه های قیچی به فولاد آلیاژی بر می گردد که مبنا تیز و برنده بودن قیچی های تخصصی محسوب می شود، ولی با این حال بمنظور تیز نمودن تیغه ها، قیچی ها به قسمت دستگاههای تیزکن هدایت می شوند، همچنین تیز و برندگی قیچی ها در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

در قسمت تیز نمودن قیچی دستگاه بر روی تیغه قیچی(شاخه های برنده ) یک خط صاف، تیز ایجاد می کند میزان تیز بودن قیچی در قدم دوم بستگی به میزان صافی این خط دارد، همچنین در کناره خط یک سطح مثلثی ایجاد می شود این عمل در هر دو بخش تیغه ها انجام می شود.

شکل قیچی پیرایش

تولیدکنندگان در فرآیند ساخت قیچی های تخصصی به سبکی آن توجه ویژه ای دارند با این حال شکل دسته قیچی می تواند به راحتی و همچنین آزادی عمل بیشتر در پیرایش مو کمک نماید.

از جمله می توان به دسته های قیچی اشاره نمود.

صرف نظر از دسته های متقارن و برابر قیچی، امروزه دسته های متنوعی برای راحتی کار طراحی شده، در طراحی جدید یکی از دسته ها از دیگری بلند تر بوده و به همین دلیل انگشت ها و دست آزادی بیشتری خواهند داشت به این جهت پیرایش موها راحت ترخواهد بود.

این نوع از دسته ها به آرنج کمک می کنند تا در موقعیت پائین تری قرار گیرد و به همین دلیل در اجرای تکنیک های تخصصی بر روی مو از خستگی دست کاسته و همچنین این ویژگی در اجرای تکنیک های  تخصصی به پیرایشگر در پیرایش مو بهتر کمک خواهد کرد.

انواع مختلف قیچی پیرایش مو

در طراحی ،تولید و ساخت قیچی پیرایش یک قانون کلی وجود دارد و همه سازندگان ملزم به رعایت آن می باشند ،و آن قانون عبارت است از اینکه ، وقتی شما قیچی را درانگشتان انگشتری و شصت خود بدست می گیرید حالت تعادل قیچی باید حفظ شود.

با این حال تولید کنندگان و سازندگان قیچی بمنظور بهره مندی مطلوب تر از قیچی حسب مورد تغییراتی در ساخت و تولید قیچی اعمال می کنند این تغییرات شامل اندازه، نوک و دسته قیچی می باشد.

هرچند باید تاکید نمایم انتخاب نوع قیچی مناسب بستگی به سلیقه و راحتی پیرایشگر در کار پیرایش دارد، با این حال یادآوری این نکات می تواند در انتخاب قیچی مناسب پیرایش به پیرایشگر کمک نماید، بنابراین این پست را به این مطلب اختصاص داده ام.

قیچی نوک تیز

این نوع از قیچی مناسب انجام کارهای خطی در پیرایش مو می باشد.

قیچی بلند

قیچی با تیغه های بلند و بزرگ مناسب پیرایش موهای حجمی و یا به عبارتی پیرایش مو با روش قیچی بر روی شانه می باشد، همینطور در پیرایش مو با زاویه صفر درجه هم با این نوع از قیچی بیشتر استفاده می شود.

قیچی متوسط

کاربرد قیچی هایی با سایز متوسط معمولا کاربرد عمومی دارند، ولی بیشتر در پیرایش با روش زاویه بندی (روشی که دسته موها با کمک انگشتان دست کنترل می شوند) مطلوب تر هستند، در ضمن تکنیک های سایشی، سوزنی و چرخشی با کمک این قیچی بر روی سطح مو براحتی انجام می شود.

قیچی کوتاه با تیغه های پهن

در پیرایش، که شکل دستان تغییر می کند و قیچی به صورت عمودی موها را کات می کند مطلوب تر است، همچنین با کمک این نوع قیچی تکنیک های پرتابی، سوزنی و میکروکات را براحتی می توان بر روی دسته موها در سطح مو اجرا نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *