دلایل مختلف خارش پوست سر و نحوه مشاوره مشتریان آرایشگاه

تا حالا شده مشتریان درباره خارش پوست سر از شما بعنوان کارشناس زیبایی سوال کنند و مشاوره بخواند؟

قریب به اتفاق مشتریانی که به سالن آرایشی شما مراجعه می کنند در رابطه با پوست و مو از شما بعنوان کارشناس زیبایی سوال می پرسند و انتظار مشاوره از شما را دارند.

یکی از این سوالات که مکرر پرسیده می شود خارش پوست سر است. البته عوامل متعددی موجب خارش پوست سر می شود این عوامل در واحد تولید محتوا آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند دسته بندی شده ودرقالب یک مقالعه درسایت آموزشگاه آرایشگری مردانه هنرمند دراختیار شما علاقمندان به هنر آرایش وآرایشگری قرار گرفته است پس تا آخر این مقالعه با ما همراه باشید

عوامل خارش پوست سر

 به طور کلی عواملی که موجب خارش پوست سر می شوند به دو دسته کلی می توان دسته بندی کرد.

۱- عوامل بهداشتی

۱-۱- اولین نکته ای که در این مورد باید به آن اشاره داشت به نحوه آبکشی موها بعد از شستشو موی سر مربوط می شود، امکان دارد در هنگام آبکشی موها بعد از استفاده از شامپو و دیگر مواد شوینده باقی مانده کف در لابه لای موها باقی مانده باشد.

به همین جهت در هنگام شستشو باید مدت زمان بیشتری به آبکشی موها اختصاص دهیم.

در این رابطه هر زمان که احساس کردیم کف از لابه های مو پاک شده، به همان اندازه مدت زمان آبکشی را تمدید کنید.

۲-۱- آب مورد استفاده جهت شستشو موها اگر از آب شهری و لوله کشی استفاده نمی کنید و آب مصرفی شما اصطلاحا سنگین است مقداری از آب را از قبل در یک تشت آماده کرده و نصف استکان سرکه سیب ریخته تا املاح موجود در آب ته نشین شود بعد از شستشوی موها در مرحله آبکشی موها از آب تشت آماده کرده اید استفاده نمائید.

۳-۱-مصرف محصولات آرایشی بی کیفیت

استفاده از محصولات بی کیفیت و غیراستاندارد مثل انواع ژل، واکس، روغن مو و اسپری که می تواند باعث التهاب و ایجاد خارش پوست سر گردد در چنین مواقعی استفاده از این محصولات را قطع نمائید.

بیماری

عوامل مختلف بیماری زا وجود دارد که منجر به خارش پوست سر می شود از جمله:

شوره سر

شپش

گال

پسوریازیس

کهیر

گری و یا زرده زحم

سرطان پوست

شوره سر

یکی از دلایل اصلی خارش پوست سر می تواند شوره سر باشد اگر پوست شما خشک است و خارش دارد و همچنین دانه های سفید ریز در لابه لای موها وجود دارد به احتمال زیاد شوره است و اگر شوره خشک درمان نشود به شوره چرب تبدل می شود که دانه های ریز به تکه های درشت تر و چرب تبدیل می شوند.

استفاده از شامپوهای ضد شوره معروف به شامپوهای ۲ درصد بدون نسخه پزشک در دسترس بوده و افراد به راحتی می توانند شامپو را تهیه کرده و هفتگی از آن استفاده نمایند.

همچنین می توان از مواد ویتامینه مخصوص موهای چرب و یا خشک که بعضی از کمپانی های لوازم بهداشتی و آرایشی تولید می کنند استفاده نمود.

شپش

در معاینات بالینی وجود حشره در لابه لای مو را می توان مشاهده کرد در این رابطه استفاده از شامپو شپش که حتما باید با تجویز نسخه پزشک انجام شود.

گال

عامل این بیماری جانوری هست به نام سارکوریت که در شب شیارهای در پوست برای تخم گذاری ایجاد می کند که همین امر موجب خارش پوست می شود.

کهیر پوست سر

در نواحی از پوست برجستگی هایی برآمده به رنگ قرمز حتی در پوست سر ایجاد می شود، کهیر ممکن است بعد از چند ساعت برطرف شود و اگر بمدت طولانی باقی بماند اصطلاحا به کهیر مزمن تبدیل شده است و باید تحت درمان پزشک قرار گیرد.

عفونت کرم حلقوی پوست سر

عامل بیماری کرم حلقوی پوست سر نوعی قارج است که اگر به این بیماری تبدیل شود بر روی پوست ضایعه پوستی به رنگ قرمز همراه با خارش ایجاد می شود.

پسیوریازیس پوست سر

عارضه پسیوریازیس بر روی پوست سر همراه بالکه های قرمز رنگ است همراه با دانه های سفیدی همانند شوره سر که لکه های پوسته پوسته به رنگ نقره ای مشاهده می شود در این عارضه پوست سر خشک و همراه با خارش می باشد.

درماتیت آتوپیک

در این عارضه بطور معمول پوست سر همراه با خارش است ولی در بعضی از موارد همراه سوزش می باشد و لکه های پوسته پوسته و قرمز رنگ بر روی پوست مشاهده می شود.

یکی از بیماریهای که می تواند ضربه های جبران ناپذیری را به پوست وارد کند سرطان است که پوست دچار تغییراتی در بافت خود می شود که یکی از نشانه های آن ایجاد خارش است به همین جهت در تمام مواردی که تحت عنوان بیماری در این مقاله بر شمردیم جهت اطلاع و آشنایی شما همکاران عزیز بوده که در مواقع برخورد با این دسته از موارد و یا انجام مشاوره به مشتریان اطلاعات لازم و کافی در این زمینه را بتوانید به مشتریان خود  انتقال داده و با کمک این اطلاعات راهنمایی و مشاوره لازم و ضروری را به مشتریان ارائه داده و آنها را جهت معالجه به پزشک متخصص پوست ارجاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *